زمان انتشار: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۹ آبان ساعت 08:23 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۸/۹ ساعت 08:23    تعداد بازدید: 92    کد مطلب: 68083

مدیر درمان تأمین اجتماعی قم:
کار گروهی ،صمیمیت و همدلی عامل کسب رتبه سوم در جشنواره شهید رجایی
گفتگوی هفته نامه تامین با دکتر داود علیمحمدی مدیر درمان تامین اجتماعی استان قم به مناسبت کسب رتبه سوم جشنواره شهید رجایی


1-ضمن  معرفی و ذکر مدت سابقه فعالیت خود در سازمان تامین اجتماعی معرفی کوتاهی از این مدیریت درمان ارائه دهید و همچنین تعداد مراکز درمانی تحت پوشش این استان را ذکر کنید.
    اینجانب از سال 76 در سازمان بعنوان پزشک عمومی در محلات، خمین و شازند مشغول به کارشدم و پس از طی دوره تخصص از سال 1381 در استانهای کردستان و مرکزی بعنوان پزشک متخصص کودکان و نوزادان مشغول به فعالیت شدم. از سال 1385 تا سال 1391 بعنوان مدیر درمان استان مرکزی و از خرداد سال 1391تا کنون بعنوان مدیر درمان استان قم مشغول به خدمت می باشم. از سال 85 تا کنون در استانهای مرکزی و قم بعنوان مسئول بخش NICU بیمارستان امام خمینی اراک و امام رضا(ع) قم نیز فعالیت نموده ام.
     استان قم در بخش درمان مستقیم دارای یک بیمارستان ملکی با  120 تخت مصوب یک دی کلینیک  و دو پلی کلینیک تخصصی میباشد. همچنین کلینیک طب کار و کمیسیونهای پزشکی نیز در پلی کلینیک 22 بهمن مستقر است. در بخش درمان غیر مستقیم نیز با خرید خدمت از بیش از 730 موسسه تشخیصی درمانی مستقل  به ارائه خدمت به بیمه شدگان محترم استان قم، استانهای همجوار و مسافرین و زائرین عزیز می پردازد.
2-در جشنواره شهید رجایی سال جاری چه مقامی را کسب کرده اید؟
در ارزیابی عملکرد سال 96 در بین مدیریت های درمان سازمان  موفق به کسب مقام سوم گردیدیم.
3-آیا از برگزاری این جشنواره رضایت داشتید؟ نقاط ضعف و قوت این جشنواره را چه می دانید؟
نه کاملا – زیرا شاخصهای ارزیابی ملاک صحیحی برای ارزیابی عملکرد یک مجموعه ارائه نمی دهد.  شاخصهای عمومی در بین دستگاههای با ماموریت متفاوت یکسان است و جایگزینی برای آنها مشخص نشده است. در سال 1396  نیز بدنبال توافقی که سازمان تامین اجتماعی با اداره کل استخدامی وزارت کشور انجام  داد  صرفا 22 درصد از شاخصهای عمومی برای سازمان تامین اجتماعی مصداق داشت و بقیه شاخص ها عدم مصداق بودند،  عملا معیار صحیحی برای سنجش و قضاوت عملکرد باقی نمی ماند. ارزیابان جشنواره در استانهای مختلف و حتی در یک استان نیز در برخی مواقع سلیقه ای رفتار می کنند و ملاحظات و مداخلات سیاسی نیز در ارزیابی ها موثر است.
4- چه عواملی را در دست یابی به این موفقیت موثر می دانید؟
     در ابتدای هر سال با توجه به برنامه استراتژیک سازمان، شعار هر سال و بر اساس اهداف کلان معاونت درمان سازمان، برنامه های عملیاتی برای ستاد مدیریت و کلیه واحدهای تابعه مدیریت درمان (علاوه بر برنامه های عملیاتی ابلاغی توسط ستاد مرکزی سازمان) تدوین می گردد و این برنامه ها در دوره های مختلف به صورت منظم پایش می گردند. به طور مثال شاخصهای اختصاصی جشنواره  شهید رجایی طی برنامه هایی که در ابتدای سال توسط حوزه درمان ستاد مدیریت درمان استان جهت مراکز درمانی تابعه هدف گذاری و ابلاغ گردیده اند، محقق می گردند.
همچنین انجام کار گروهی  و روحیه صمیمیت و همدلی بین کارکنان سبب موفقیت در هرگونه  ارزیابی عملکردی که از سوی نهادها و  مقامات استانی و کشوری با عناوین مختلف( از قبیل جشنواره شهید رجایی، ارزیابی عملکرد ستاد صیانت و حقوق شهروندی، ارزیابی فضای عمومی و..) می گردد، موثر بوده است.
5-آیا در سالهای گذشته نیز حائز رتبه شده بود؟
بله .  زمانی که در استان مرکزی  بودم 3 بار مقام اول و یک بار مقام سومی راکسب کردیم. مدیریت درمان  استان قم نیز از سال 84 تا کنون موفق به کسب یک مقام اولی، 3 مقام دومی، یک مقام سومی و 3 مقام برتری گردیده که 3 عنوان در زمان مدیریت اینجانب کسب گردیده است.
6-برنامه های آینده این مدیریت درمان چیست؟
با توجه به تحولات اقتصادی اخیر و اثرات آن بر حوزه درمان سازمان ، برنامه های منظمی را در زمینه اقتصاد مقاومتی جهت نظارت و ارزیابی عملکرد مراکز درمانی بویژه در زمینه مدیریت مصارف دارو و  لوازم مصرفی پزشکی تدوین نمودیم و ایجاد تعامل بیشتر با شرکای اجتماعی و تامین کنندگان در جهت تامین نیازهای ضروری مراکز درمانی از جمله برنامه های این مدیریت می باشد. همچنین افزایش کیفیت ارائه بسته سلامت به مراجعه کنندگان و ایجاد نگرش فرهنگی خدمت بی منت همراه با خوش رویی، خوش خویی و خوش گویی از جمله برنامه های فرهنگی این مدیریت است.
7-مشکل عمده این مدیریت درمان را چه می دانید و چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟

-نیاز به ترمیم اعتبارات سال 97 با توجه به افزایش شدید قیمتها بویژه دارو و تجهیزات مصرفی و همچنین افزایش مبلغ قراردادهای پیمانکاری مثل غذا، سرویس، نظافت، تاسیسات و ... به علت افزایش قیمت مواد اولیه تا 3برابر و حقوق و دستمزد تا 20 درصد و عدم واریز نقدینگی جهت پرداخت هزینه های جاری بویژه دارو از ابتدای سال و فقط تامین حقوق و مزایای پرسنلی.
     استان قم یکی از پایگاه های مهم علمی و مذهبی،  با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 290هزار نفر و از لحاظ جغرافیایی تقریباً در مرکز ایران قراردارد. بیش از 735 هزار نفر از جمعیت استان قم (بیش از60 درصد از جمعیت ) را بیمه شدگان تامین اجتماعی و خانواده های تحت پوشش آنها تشکیل می دهند . دارای یک بیمارستان ملکی 120 تخت خوابی و سه مرکز درمانی سرپایی می باشد. تعداد امکانات درمانی استان پاسخگویی نیازهای درمانی بیمه شدگان و خانواده های تحت پوشش آنها نیست و این موضوع عدم رضایتمندی آنها را به همراه دارد. بنابراین در وفای به عهد به مراجعین خود که امانتدار آنها هستیم دچار مشکل می شویم .( در سوره مومنین، نشانه های اولیه ایمان 7 مورد بیان شده است که یکی از آنها وفای به عهد ودیگری امانتداری است.)
       ترمیم اعتبارات سال 97، تامین نقدینگی جهت پرداخت هزینه های دارو و لوازم مصرفی پزشکی، توزیع عادلانه امکانات درمانی در بین استانهای کشور و وجود برنامه های منظم جهت نظارت و ارزیابی عملکرد مراکز درمانی بویژه در زمینه مدیریت مصارف دارو و لوازم مصرفی پزشکی در رفع چالشهای استان موثر است.  
مهمترین فرصتها و قابلیت های استان قم  که سازمان تامین اجتماعی در زمینه سرمایه گذاری می تواند از پتانسیل های این استان  به نحو شایسته بهره برداری کند، به صورت خلاصه به شرح ذیل می باشند:
• گردشگری مذهبی ( وجود حرم مطهر حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران سبب شده که استان قم که بعد از استان خراسان رضوی بعنوان دومین قطب زیارتی کشور محسوب شود که می تواند سبب رونق توریسم  درمانی در بیمارستان ملکی تامین اجتماعی گردد.)
• صنعت (واقع شدن این استان بین سه قطب صنعتی کشور وجود منطقه ویژه سلفچگان ، وجود شهرک های صنعتی متعدد همچون شهرک صنعتی شکوهیه و محمود آباد و کارخانه فولاد غرب آسیا که برخورداری از زیر ساخت های مناسب در دو دهه اخیر باعث حضور بیش از دو هزار واحد صنعتی در این استان شده است و منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان می تواند یکی از مناطق بزرگ جذب سرمایه گذاری های خارجی باشد )
•  استان قم در زمینه صنعت فرش، کفش و صنایع شیمیایی به عنوان قطب تجاری مطرح است.
• استان قم در تولید موتور سیکلت قطب دوم کشور است.
• معدن ( وجود معادن کانی غیرفلزی همچون طلا، مس و منگنز و دریاچه نمک و سنگ گرانیت که در زمینه تولید سنگ گرانیت قطب اول کشور است. در بخش منابع معدنی استان، دریاچه نمک جایگاه ویژه ای دارد، چرا که علاوه بر قابلیت گردشگری دارای مواد عالی، کانی و نمک است که می توان از آن ها به عنوان مواد اولیه بسیاری از صنایع استفاده کرد.
• صنایع دستی و سوغات ( فرش ، سوهان و ...)
• کشاورزی و دامداری ( کشت گلخانه ای، کشت گیاهان دارویی از جمله گل محمدی ، پسته و زیتون ، دامداری و مرغداری که استان قم در بحث توسعه باغ های پسته ظرفیت خوبی دارد و محصول پسته باغ های آن از نظر کیفیت و طعم در سطح کشور رتبه دوم را دارد . کشاورزی و دام پروری قم در سایه تامین نقدینگی مورد نیاز، قابلیت تبدیل شدن به یک قطب اقتصادی سود آور و اشتغال زا را دارد).
•  پل ارتباطی شمال و جنوب کشور ( محور مواصلاتی 17 استان کشور که تمام شاخص های توسعه از جمله بسترهای حمل و نقل زمینی، ریلی و هوایی در آن وجود دارد.)
درتمامی موارد پیشگفت سازمان تامین اجتماعی می تواند در بحث سرمایه گذاری اقدام کند که سبب رونق اقتصادی کشور و صیانت از سرمایه های بیمه شدگان عزیز می شود.
 

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha